top of page

Endüstrinin dinamosu olan otomasyon sistemleri üretim süreçlerinin devamlılığını sağladığı gibi geleceğe yönelik planlamaların yapılmasına da katkı vermektedir. Dördüncü nesil sanayi devrimi ENDÜSTRİ 4.0 programı ile Endüstriyel Otomasyon Sistemleri farklı bir boyut daha kazanacak ve günümüz koşullarında rekabet etmenin yanı sıra gelecekte de var olmak isteyen üreticiler için belirleyici olacaktır.

Günümüzün Endüstriyel Otomasyon Sistemleri işlevlerine göre kumanda sistemleri ve kontrol sistemleri olarak iki altbaşlıkta ele alınabilir. Kumanda sistemleri lojik ve aritmetik işlemlerle üretim sürecine yönelik açma/kapama gibi komutlarla süreci yönetirken, kontrol sistemleri ise sürece dair değişkenleri izleyerek her koşulda amaçlanan nitelik ve nicelikte tutan sistemlerdir.

Endüstriyel Otomasyon Sistemleri genel olarak 5 katmandan oluşur. Bunlar sinyal kaynakları (sensör, enkoder vb), Programlanabilir Lojik Kontrol Ünitesi (PLC) ve uç birimleri, aktüatörler (hidrolik piston, elektrik motoru vb.), haberleşme ekipmanları (switch, medya dönüştürücü vb.) ve Denetimsel Kontrol ve İzleme yazılımı (SCADA Yazılımı).

PLC'ler süreçlerle ilgili tüm kumanda ve kontrol fonksiyonları otomatik olarak işlerken, SCADA Yazılımı üzerinden süreç takibi, operatör kontrollü kumanda işleri, reçete/senaryo değişiklikleri, raporlama ve arşivleme işlemleri yapılır.

Gelecekte ise Endüstri 4.0 programıyla Otomasyon Sistemleri Bilgi ve İletişim Teknolojilerindeki gelişmelerle harmanlanıp yeni bir boyut kazanarak Dijital Fabrikaları inşa etmeye başlayacak. Nesnelerin interneti ile sistemler kendi içinde daha efektif bir şekilde haberleşerek üretimi hızlandırırken, dünyadaki hammadde ve satış kanallarıyla çevrimiçi (online) olarak üreticinin stratejik planları çerçevesinde optimum kapasite ve verimle çalışacak.

Endüstriyel Otomasyon

HİZMETLERİMİZ

Endüstriyel Otomasyon Sistem tasarımı, programlama, parametreleme, test ve devreye alma, servis ve bakım, modernizasyon hizmetleri sunulmaktadır.

 

ÇÖZÜMLERİMİZ

SIEMENS SIMATIC S5 PLC MODERNİZASYON

SIEMENS SIMATIC S7 200/300/400/1200/1500 PLC

SIEMENS SIMATIC WINCC SCADA

SIEMENS SIMATIC PCS7 DCS

SIEMENS SCALANCE / RUGGEDCOM HABERLEŞME

SIEMENS RFID HABERLEŞME

ENDÜSTRİ 4.0 YÜKSELME PROGRAMI

 

bottom of page