top of page

Yük Atma / Alma Sistemleri

HİZMETLERİMİZ

Yük Atma / Alma Sistemi tasarımı, projelendirme, uygulama, test ve devreye alma, servis ve bakım hizmetleri sunulmaktadır.

 

 ÇÖZÜMLERİMİZ

Yük Atma / Alma çözümlerimiz tesislerinizdeki ihtiyaçlar gözetilerek projeye özel ve anahtar teslim olarak gerçeklenir. Bağımsız çalışan çözümlerimize ek olarak tesisinizdeki mevcut sistemlere entegre çözümler de sunabilmekteyiz.

 

Yük Atma Sistemleri şebeke veya jeneratör arızalarında tesislerde oluşabilecek üretim kayıplarını engellemek veya asgari düzeye indirmek ve enerji kesintisi sonucu zarar görebilecek stratejik proseslerin durmaması amacıyla geliştirilmişlerdir. Bu arızalar ani gerilim ve frekans dalgalanması şeklinde veya doğrudan elektrik kesintisi şeklinde oluşabilir.

 

Bir Yük Atma Sistemi şebeke arızalarını hissedebilmelidir ve şebekeden fiziksel olarak ayrılmadan hemen önce ilgili yük atma senaryosunu işletmeli, tesis için en öncelikli yükleri olabildiğince ayakta tutmalıdır. Bu amaçla tesis için kritik olmayan yükler şebekeden çekilen güce ve arıza tipine göre milisaniyeler mertebesinde devre dışı bırakılır. Böylece ada durumunda kalan tesis kendi jeneratörleri ile sadece en öncelikli proseslerini kesintisiz ve kaliteli bir şekilde beslemeye devam edecektir. Bazı şebeke arızaları ise ayrılmayı gerektirecek boyutlarda olmayabilir. Böyle durumlarda gereksiz yere yük atılmamalıdır.

 

Şebeke ile senkron elektrik üretimi olmayan tesislerde ise arıza durumlarında UPS sisteminden beslenen yükler dışında kalan tüm yükler doğal olarak enerjisiz kalacaktır. Akabinde kritik olmayan yükler zaten enerjisiz iken devreden çıkarılarak devreye girecek olan dizel jeneratörün gücüne ve ihtiyaca göre öncelikli yüklerin yeniden enerjilenmesi sağlanabilir. Bu tip bir sistem ise Yük Alma Sistemidir.

bottom of page